close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 listopada 2017

  22 listopada w salach Muzeum Odzyskanych Dzieł Sztuki odbył się wernisaż wystawy rodzinnych zdjęć i dokumentów okresu międzywojennego „Z archiwum rodzinnego”.

  Wystawa opowiada o tym, jak wyglądało życie codzienne naszych przodków i przybliża nam historię ziemi brzeskiej okresu międzywojennego, którą zawierają w sobie zdjęcia i dokumenty z archiwów  albumów rodzinnych. Jej celem jest przypomnienie materiałów przechowywanych w przysłowiowych rodzinnych szufladach, na które rzadko zwraca się uwagę; domownicy, niejednokrotnie nie doceniają ich znaczenia.

  W ciągu sześciu miesięcy chętni do wzięcia udziału w wystawie nadsyłali organizatorom materiały ze swoich domowych archiwów. Geografia uczestników jest szeroka – swoje albumy rodzinne dla nas otworzyli mieszkańcy Australii, Białorusi, Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych. W ekspozycji znalazło się więcej niż 70 powiększonych kopii zdjęć i dokumentów, odzwierciedlających życie mieszkańców Brześcia i byłego województwa poleskiego (terytorium współczesnego obwodu brzeskiego). Wśród przedstawionych materiałów można zobaczyć legitymację deputowanego Magistratu Brzeskiego Matesa Zabłuda, zdjęcia z ulic Brześcia, Baranowicz i Pińska, zdjęcia mundurowych i uczniów oraz mieszkańców poleskich wsi.

  Zdjęcia, albumy, archiwa rodzinne często są jedynym źródłem wiedzy o poprzednich pokoleniach. Dzięki nim mamy szansę wejść w kontakt z prawdziwym życiem naszych przodków. Kiedyś tworzenie archiwów i kronik rodzinnych było nie tylko tradycją, ale i obowiązkiem współczesnych. Wystawa „Z archiwum rodzinnego” jest próbą odrodzenia pamięci historycznej dla współczesnego pokolenia.

   

  Wystawa będzie czynna z 22 listopada po 17 grudnia 2017 r.

  Мuzeum Odzyskanych Dzieł Sztuki

  ul. Lenina, 39

  godziny pracy: 10.00 – 18.00

  telefon: 20-41-95

  dzień wolny: poniedziałek

   

  33

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: