close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 czerwca 2019

  SPOTKANIA AUTORSKIE Z PROFESOREM STANISŁAWEM SŁAWOMIREM NICIEJĄ W BRZEŚCIU I PIŃSKU

  SPOTKANIA AUTORSKIE Z PROFESOREM STANISŁAWEM SŁAWOMIREM NICIEJĄ W BRZEŚCIU I PIŃSKU

   

  14 i 15 czerwca 2019 r. w Brześciu i Pińsku odbyły się spotkania autorskie i prezentacja XI tomu z serii „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” autorstwa prof. Stanisława Sławomira Nicieji.

  Wydana w 2018 r., ta pozycja książkowa jest poświęcona Pińsku, Dereszewiczom, Mołodowowi, Porzeczu, Perkowiczom i Międzyrzeczowi Koreckiemu oraz opowiada o osobistościach i ich losach, związanych z tymi miejscowościami. Prof. Nicieja przedstawił koncepcję swojej serii dokumentalnej, mającą na celu odtworzenie zagubionych lub zapomnianych kart historii. Zgodnie z przekonaniem profesora, prawdziwa historia jest utkana z wielu małych wydarzeń, życiowych perypetii mieszkańców miast, o których pisze. Właściwością serii jest dostępność prezentacji materiału, wykorzystanie różnych gatunków w opisach i stylu narracji. Jak mówi sam autor, to nie daty i suche fakty leżą w jego obszarze zainteresowań, lecz ludzie, którzy wpłynęli na życie społeczności miejskich i wydarzenia, którymi żyły te miasta.

  Mimo rozpoczęcia okresu urlopowego, na spotkaniach się zebrało łącznie ponad 100 osób – historycy, krajoznawcy, przedstawiciele organizacji polonijnych, młodzież, przedstawiciele mediów.

  Spotkania zostały zorganizowane przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu we współpracy z PIK „Brzeska Centralna Biblioteka Miejska im. A. Puszkina” oraz Pińską Centralną Biblioteką Miejską.

  Spotkanie w Pińsku zostało zorganizowane w ramach Republikańskiej akcji „Pińsk – stolicą kultury Białorusi 2019”.

  1
  2
  3
  5
  6
  4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: