close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 lutego 2019

  W Kosowie odbyły się tradycyjne uroczystości poświęcone 273. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, zorganizowane przez Brzeskie Międzyrejonowe Historyczno-Kulturalne Stowarzyszenie Społeczne im. T. Kościuszki, PIK "Muzeum Pamięci – dwór im. T. Kościuszki” oraz Iwacewicki Rejonowy Komitet Wykonawczy.

  Pomimo faktu, że 4 luty zapisał się w kalendarzu jako pamiętna data bardzo różnych wydarzeń historycznych i społecznych, w tym dniu uwaga wielu niezmiennie była skierowana na Mereczowszczyznę, gdzie 273 lata temu urodził się generał Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko – wielki syn ziemi brzeskiej, bohater narodowy Polski i USA, osobowość historyczna na skalę światową.

  W ramach tradycyjnych uroczystości upamiętniających w "Muzeum Pamięci – dwór im. T. Kościuszko” otworzono wystawę „Syn swojej Ojczyzny”, która połączyła prace artystyczne brzeskich malarzy Kiryła Laszuka, Igora i Olgi Romańczuków, Lubowi Nowikowej, Aleksieja Pogożyna. Oprócz malowniczych obrazów na wystawie znalazły się również prace brzeskiego fotografika Olega Malejki, przedstawiające współczesne krajobrazy uroczyska i Kosowa.

  Organizowaną wspólnie przez Konsulat Generalny RP w Brześciu i Młodzieżowe Obwodowe Stowarzyszenie Społeczne „Źródła twórczości”, wystawę otworzył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Białorusi Artur Michalski i Marina Marczuk, przewodnicząca Stowarzyszenia oraz inicjatorka szeregu plenerów, poświęconych życiu i twórczości słynnych polskich działaczy i twórców.

  Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2019 roku.

  01
  1
  2
  3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: