close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 września 2018

  W dniu 9 września 2018 r. odbył się w Juszkiewiczach I Festiwal Pieśni Religijnej „Te DEUM”, mający na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, jak i 100. rocznicy powstania parafii Św. Trójcy w Juszkiewiczach. Festiwal został zorganizowany przez oddział Związku Polaków na Białorusi w Juszkiewiczach przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Brześciu oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wydarzenie patronatem medialnym objął kwartalnik „Echa Polesia”.

  W Festiwalu wzięło udział 11 chórów polskich i zespołów z oddziałów ZPB; w sumie - 230  uczestników prezentujących bogaty repertuar pieśni patriotycznych i religijnych. Wystąpiły chóry: „Przyszłość” z Nowej Myszy, „Srebrny Komerton” z Lachowicz, „Słoneczko” z Baranowicz, ”Tęcza” z Mińska,  UTW „Uścisk dłoni”z Brześcia, „Liber Cante” z Mińska, „Polonez” z Mińska, „Społem” z Mińska, chór parafialny z Nowej Myszy oraz zespoły: „Surma” ” z Lelczyc i  ”Przyjaźń” z Lachowicz. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Jerzy Grymanowski, wicekonsul RP w Brześciu, Renata Dziemiańczuk, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, Andrzej Poczobut, członek Rady Naczelnej  ZPB, Alina Jaroszewicz, prezes oddziału brzeskiego obwodowego ZPB, redaktor pisma „Echa Polesia”, Helena Marczukiewicz, prezes oddziału mińskiego ZPB, Elżbieta Gołosunow, prezes ZPB w Baranowiczach, Elwira Jarmolicz, dyrektor SSP im. T. Rejtana w Baranowiczach, Janina Prudnikowa, prezes oddziału ZPB w Lachowiczach, Maria Okołotowicz, prezes oddziału ZPB w Nowej Myszy, Jana Predko, prezes oddziału ZPB w Stołpcach, Eugeniusz Lickiewicz, prezes oddziału ZPB w Prużanach.

   

  Featiwal poprzedziła msza św., celebrowana przez ks. proboszcza parafii św. Trójcy w Juszkiewiczach Leonarda Okołotowicza oraz ks. Aleksandra Kononowicza, proboszcza z Mozyrza. Mszę uświetnił śpiew chóru „Przyszłość” z Nowej Myszy. Wierni i goście uczestniczyli w procesji, prowadzącej do miejsc pamięci na cmentarzu, gdzie uczczono pamięć mieszkańców Juszkiewicz, którzy zginęli 5 kwietnia 1945 r. Pomodlono się również przy grobach byłych kapłanów, proboszczów parafii.

   

  Organizator i dyrektor Festiwalu, Dymitr Burec – a także Alina Burec oraz Polina Nowicka, prowadzące Festiwal - przedstawili historię Juszkiewicz i lokalnej społeczności, zawsze wiernej polskości.

   

  Wicekonsul Jerzy Grymanowski oraz Renarta Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB do spraw kultury, wręczyli uczestnikom nagrody i dyplomy.

  DSC_0085
  DSC_0112
  DSC_0131
  DSC_0164 (2)
  DSC_0175 (2)
  DSC_0190
  DSC_0202
  DSC_0023
  DSC_0047
  DSC_0053
  DSC_0060
  DSC_0069
  DSC_0081

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: