close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 listopada 2016

  22 listopada 2016 r. o godz. 19:00 w Brzeskim Akademickim Teatrze Dramatu odbędzie się koncert z okazji objęcia przez Polskę rocznego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. W wykonaniu polskiego pianisty Wojciecha Waleczka wraz z symfoniczną orkiestrą Brzeskiego Akademickiego Teatru Dramatu pod batutą znakomitego dyrygenta Aleksandra Sosnowskiego zabrzmią kompozycje wybitnych polskich, czeskich, słowackich i węgierskich kompozytorów.

  Wojciech Waleczek to polski pianista znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Artysta urodzony w 1980 roku od parunastu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując koncerty oraz recitale solowe i kameralne krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Bośni i Hercegowinie, Mołdawii, Rosji, Kazachstanie, Jordanii, Palestynie, Iranie, Iraku, Kanadzie, Japonii, Argentynie oraz w USA. Występował jako solista z wieloma symfonicznymi i kameralnymi orkiestrami.

   

  W roku 2014. nakładem NAXOS ukazała się płyta Wojciecha Waleczka nagrana wspólnie ze skrzypkiem Voytkiem Proniewiczem zawierająca utwory Ferenca Liszta na skrzypce i fortepian.

   

  Artysta na swoim koncie ma wiele osiągnięć, m.in.: III nagroda, nagroda im. Artura Rubinsteina, ufundowana przez Anielę Rubinstein oraz nagroda specjalna Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku na II Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (1996), I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie koncertu na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu (1997), III nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta "Premio Mario Zanfi" w Parmie (2000), II nagroda na Festiwalu Młodych Pianistów w Gdańsku (2002), III nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Seilera w Palermo (2005), III nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu (2005).

   

  Wojciech Waleczek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo w roku 2003. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music, pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing'a. W roku 2014 otrzymał stopień doktora sztuki na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pianista otrzymywał nagrody i stypendia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydentów Katowic i Gliwic, Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego oraz wielu innych prywatnych i publicznych instytucji. Oprócz działalności koncertowej pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

   

  PROGRAM KONCERTU

   

  Część solowa:

  Antonín Dvořák - Kołysanka, B.188 nr 1

  Bedřich Smetana - Pochod Narodni Gardy, JB 1:37

  Ferenc Liszt - 6 pieśni polskich, S.480

  Johann Nepomuk Hummel - Alla Polacca

  Jan Cikker - Sonatina op. 12 nr 1, część II

  Karol Szymanowski - Serenada don Juana, op. 34 nr 3

   

  Część z orkiestrą:

  Wolfgang Amadeus Mozart - Koncert fortepianowy C-dur nr 21, KV 467, część II

  Fryderyk Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, op. 22

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: