close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 czerwca 2019

  O PIŃSKU I OKOLICACH Z PROFESOREM STANISŁAWEM SŁAWOMIREM NICIEJĄ

  O PIŃSKU I OKOLICACH Z PROFESOREM STANISŁAWEM SŁAWOMIREM NICIEJĄ

  Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu, PIK „Brzeska Centralna Biblioteka Miejska im. A. Puszkina” oraz Pińska Centralna Biblioteka Miejska mają zaszczyt zaprosić na spotkania autorskie oraz prezentację XI tomu z serii „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”

  O PIŃSKU I OKOLICACH

  Z PROFESOREM STANISŁAWEM SŁAWOMIREM NICIEJĄ

  Spotkanie w Brześciu odbędzie się 14 czerwca o godz. 16:00 w PIK „Brzeska Centralna Biblioteka Miejska im. A. Puszkina” (bulwar Szewczenko, 3). Pińsk natomiast będzie witał Profesora 15 czerwca o godz. 12:00 w Pińskiej Centralnej Bibliotece Miejskiej (ul. Gorkiego, 15).

  Dwa lata temu podczas prezentacji IX tomu „Kresowej Atlantydy” prof. Nicieja obiecał powrócić z książką o Pińsku.  Już za tydzień spełni swoją obietnicę. Głównym miastem XI tomu tej dokumentalnej sagi jest stolica Polesia – Pińsk i wsie rozłożone w międzyrzeczu zasilanym wodami Piny, Prypeci czy Horynia. Wiele uwagi autor poświęca dworom i pałacom, które były własnością znanych polskich rodów: Kieniewiczów (Dereszewicze), Skirmuntów (Mołodów i Porzecze), Wysłouchów (Perkowicze) oraz Steckich (Międzyrzecz Korecki). W tomie znajdziemy także ponad 200 zdjęć, a indeks zawiera około 1000 nazwisk.

  Ryszard Rudnik, publicysta „Nowej Trybuny Opolskiej”, w swojej recenzji podkreśla: „To, co w dziele profesora cenię najbardziej, to właśnie opowieść o zwykłych ludziach, których rzadko można znaleźć na kartach historii, a przecież to oni głównie ją tworzyli swoją codziennością, swoimi pasjami, zawodowym zaangażowaniem, istnieniem po prostu. Metoda profesora bardzo przypomina budowę obrazów z tysięcy twarzy. Tak właśnie w swoich kolejnych tomach „Kresowej Atlantydy” profesor skleja historię z małych ludzkich doświadczeń”.

  Dzięki cyklowi Kresowa Atlantyda udało się już ocalić od zapomnienia kilka tysięcy ludzi różnych zawodów, kompetencji i talentów, różnego znaczenia i miejsca w narodowych dziejach – tych, którzy tworzyli nieistniejący już świat kresowych sztetli, ukraińskich i białoruskich siół, ormiańskich skupisk oraz polskich miasteczek i przysiółków, dworów i pałaców.

  Prezentacja odbędzie się w języku polskim.

  WSTĘP WOLNY

  Prof. Stanisław Sławomir Nicieja - ur. w 1948 roku w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Od czterdziestu lat związany jest ze środowiskiem akademickim Opola, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej. Czterokrotnie wybierany rektorem Uniwersytetu Opolskiego, uważany za współtwórcę tego młodego, dynamicznego Uniwersytetu, który znalazł siedzibę w pięknych, barokowych budynkach dawnego klasztoru dominikańskiego, odbudowanych z jego inicjatywy. Prof. S. Nicieja jest jednym z najbardziej znanych współczesnych polskich historyków, autorem ponad 25 książek, które osiągnęły wysokie nakłady wydawnicze. Najbardziej znane jego książki, to: „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie” (cztery wyd., nakład ok. 300 tysięcy egz.), „Twierdze Kresowe Rzeczpospolitej” (2006), „Orlęta Lwowskie. Czyn i legenda” (2008), „Kresowe Trójmiasto. Truskawiec-Drohobycz-Borysław” (2009). W 2012 rozpoczął wydawanie cyklu „Kresowa Atlantyda”, który objąć ma dwieście miast kresowych. Zasiadał m.in. w Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie (1989 -1993) oraz w zespole Cmentarza Orląt we Lwowie (od 1993). Jest autorem 26 filmów dokumentalnych o miastach kresowych. Laureat licznych nagród, m.in. Gloria Artis, miesięcznika „Polityka”, Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, stypendysta Fundacji Lanckorońskich.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: