close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 lutego 2019

  Polskie „Muzyczne pejzaże” - Brześć 19-20.02.2019

  Polskie „Muzyczne pejzaże” w Brześciu

  19 i 20 lutego br. – na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP – Brześć odwiedzi wspaniała polska pianistka profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Maria Gabryś-Heyke.

  19 lutego we wtorek o 18:30 polska artystka zagra dla mieszkańców Brześcia koncert klasycznej muzyki fortepianowej w Brzeskiej Obwodowej Filharmonii (ul. Ordżonikidze, 14).

  Do specjalnie przygotowanego programu pt. „Muzyczne pejzaże” weszły utwory polskich kompozytorów: oprócz lubianego, ale wciąż do końca nieodkrytego dla szerszego grona brzeskiej publiczności Fryderyka Chopina (1810-1849), zabrzmi „Polonez” Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833), czyje życie i twórczość były nierozerwalnie związane z Zachodnią i Centralną Białorusią. Publiczność także będzie miała rzadką możliwość zapoznać się z Marią Szymanowską (1789 – 1831), jedną z pierwszych kobiet w Europie muzyków zawodowych, „czarowną Wszechmogącą w królestwie dźwięków”, jak mówił o niej Goethe.  Z kompozytorów przełomu XIX – XX ww. można będzie usłyszeć Karola Szymanowskiego (1882-1937), spajającego w jedną całość tradycję zachodnioeuropejską i antyczną. Francuską nutą wieczoru będą dzieła Claude’a Debussy’ego (1862-1918), przedstawiciela impresjonizmu muzycznego.

  20 lutego od 10:00 w sali kameralnej Brzeskiego College’u Muzycznego im. G. Szyrmy rozpoczną się warsztaty dla młodych pianistów, które poprowadzi Maria Gabryś-Heyke. Wstęp na warsztaty wolny: wszyscy chętni mogą poobserwować wspólne muzykowanie znanej wykładowczyni i młodych brzeskich pianistów. Dwugodzinne zajęcia będą poświęcone muzyce F. Chopina i L. Beethovena.

  Warsztaty mają celu zwrócenie uwagi artystów na I Międzynarodowy Konkurs Młodych Wykonawców „Steps of classics”, który odbędzie się w Brześciu w dniach 12-14 kwietnia 2019 r. , a którego jurorem będzie Maria Gabryś-Heyke.

  Maria Gabryś-Heyke - pianistka wyróżniająca się szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Bogactwo doświadczeń muzycznych pozwala pianistce na swobodne poruszanie się w różnych stylach i konwencjach wykonawczych. Podczas koncertów solowych i kameralnych w Japonii, Korei Płd., Chinach, USA oraz Europie pianistka zaprezentowała repertuar od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej. Laureatka prestiżowych konkursów międzynarodowych w Czechach, Szwajcarii i Słowenii.

  KONCERT „MUZYCZNE PEJZAŻE”

  Gdzie: Brzeska Obwodowa Filharmonia (ul. Ordżonikidze, 14)

  Kiedy: 19 lutego 2019 r. o 18:30

  Bilety: 5-10 rub. biał. w kasach Filharmonii.

  WARSZTATY

  Gdzie: Sala kameralna College’u Muzycznego im. G. Szyrmy (ul. Gogola, 7)

  Kiedy: 20 lutego 2019 r. o 10:00

  Wstęp wolny.

  plakat_warsztaty-Heyke
  афиша консульство

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: