close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 grudnia 2018

  Pod koniec 2018 roku do Pińska i Brześcia zawitało prawdziwe święto, które – jak się okazało – na stale mieszka w Krakowie – krakowskie szopki bożonarodzeniowe. Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Mińsku i Konsulatu Generalnego RP w Brześciu z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa mieszkańcy obwodu brzeskiego spotkali się z prawdziwą polską tradycją, która od 29 listopada br. trafiła na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości przygotowywaną przez UNESCO.

  Wernisaż w Pińsku odbył się 16 listopada 2018 r. w Muzeum Historii Polesia. Wystawę otworzyli dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński i Ksiądz Rektor Seminarium Duchownego Pińskiej Diecezji Andrzej Ryłko. Goście z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – zastępca dyrektora Anna Śliwa-Suchowiak, kierownik Oddziału Celestat z Filiami Barbakan i Mury Obronne Małgorzata Niechaj oraz Główny Konserwator Muzeum Anna Per-Żywolewska – opowiedzieli gościom wernisażu o działalności muzeum i rozwoju tradycji szopkarskiej w Polsce.

  Oprócz wystawy, w Pińsku zostały także poprowadzone spotkania dla dzieci i młodzieży na temat historii szopek krakowskich oraz pracy artystów-szopkarzy. Szopkarz z Krakowa Filip Fotomajczyk opowiedział młodzieży o tradycjach związanych z szopkami oraz swoim doświadczeniu udziału w konkursach na najlepszą szopkę dorocznie organizowanych w Krakowie.

  Wystawa w Pińsku trwała do 9 grudnia br.

  Wernisaż w Brześciu odbył się 13 grudnia 2018 r. w Muzeum Odzyskanych Dzieł Sztuki – filii Brzeskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego. Wystawę otworzyli Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński, dyrektor Brzeskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego Aleksej Mitiukow oraz dyrektorka Muzeum Odzyskanych Dzieł Sztuki Irina Tarima. Do Brześcia na wernisaż wystawy także przybili przedstawiciele Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - zastępca dyrektora Anna Śliwa-Suchowiak i kustosz Leszek Sibila. Goście z Krakowa opowiedzieli o historii dorocznych konkursów szopek, o ukrytych w nich tradycjach i symbolach kulturowych. Polonijny Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Karolinka” uświetnił wydarzenie wykonaniem pięknych polskich kolęd.

  Przed oficjalnym otwarciem w salach muzeum został zorganizowany warsztat dla dzieci 8-13 lat, którzy pod kierownictwem zaproszonego szopkarza z Krakowa Jakuba Zawadzińskiego przygotowali swoją szopkę. Artysta opowiedział dzieciom o historii architektury Krakowa, podzielił się swoim doświadczeniem w przygotowywaniu szopek oraz oprowadził dzieci po wystawie, zwracając uwagę na zasady kreowania szopek bożonarodzeniowych. W warsztatach wzięli udział dzieci uczący się języka polskiego w Studium Języka Polskiego PRIMUS oraz ich nauczyciele.

  W Brześciu wystawa potrwa do 13 stycznia 2019 roku.

  DSC08509
  DSC08520
  DSC08521
  DSC08525
  DSC08535
  DSC08540
  DSC08543
  DSC08551
  DSC08578
  DSC08583
  DSC08584

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: