close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 grudnia 2018

  W dniu 3 grudnia br. w Obwodowej Bibliotece im. Gorkiego w Brześciu odbyła się uroczystość „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie…”, poświęcona przedstawieniu drogi do odzyskania przez Polskę niepodległości i zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne „Bieriestje” w Brześciu.

  Młodzież opisała sytuację osiemnastowiecznej Rzeczpospolitej i wydarzenia prowadzące do rozbiorów, rozbiory i postawy Polaków wobec zaborców, i finalnie – wydarzenia, które przyniosły Polakom upragnioną niepodległość, a także postacie „Ojców Niepodległości”.

  Uroczystość poprzedziło spotkanie w Oddziale Ksiąg Rzadkich Obwodowej Biblioteki im. Gorkiego, gdzie pracownicy biblioteki przedstawili zbiór książek będących w posiadaniu oddziału. Wśród bogatej kolekcji znajdują się m.in. stare wydania książek w języku polskim, a także kopia biblii brzeskiej.

  W obu wydarzeniach wzięli udział m.in.: Piotr Kozakiewicz, Konsul Generalny RP w Brześciu, Nadzieja Kowszyk, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Historyczne „Bieriestje” oraz Tatsiana Nalobina, kierownik Oddziału Literatury Obcojęzycznej Biblioteki. W swoim przemówieniu, Piotr Kozakiewicz m.in. podziękował młodzieży za zaangażowanie w odkrywaniu kart polskiej historii i przygotowanie tak szczegółowego opisu drogi do niepodległości, przede wszystkim dzięki ukazaniu wielu etapów stopniowego odzyskiwania państwa.

  IMG_2287
  IMG_2299
  IMG_2301
  IMG_2314

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: