close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej 

   

 • KOMBATANCI I OSOBY REPRESJONOWANE

 •  

  Kombatanci i Osoby Represjonowane

  Konsulat Generalny RP w Brześciu współpracuje z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w celu otaczania opieką osób, które zasłużyły się w walkach o wolność i niepodległość Polski. Ściśle też współpracuje z tymi środowiskami na terenie brzeskiego okręgu konsularnego. Z okazji rocznic narodowych i świąt państwowych razem z miejscowym środowiskiem kombatantów składane są kwiaty w miejscach polskiej pamięci narodowej, na terenie Konsulatu odbywają się spotkania z weteranami walk i osobami represjonowanymi za działalność niepodległościową.

  Szczególną aktywnością na tym terenie wykazuje się Stowarzyszenie Żołnierzy AK obwodu brzeskiego, bardzo aktywne są także koła Związku Sybiraków w Baranowiczach, Lachowiczach i Pińsku.

  Środowiska kombatanckie i „sybirackie" na terenie brzeskiego okręgu konsularnego mają olbrzymie zasługi w przywracaniu pamięci miejscom, związanych z polskim męczeństwem. To przede wszystkim oni byli inicjatorami upamiętnienia miejsc związanych z walką Polaków w okresie Wojny Obronnej 1939 r., walk oddziałów partyzanckich AK z hitlerowcami, czy też uporządkowywania licznych na tym terenie cmentarzy katolickich, często z kwaterami wojskowymi, zaniedbanych, a często zdewastowanych w czasach radzieckich.

   

  Miejsce folwarku R.Traugutta

  Cmentarz 1920 w Brześciu

  Cmentarz Garnizonowy przy Twierdzy Brzeskiej

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: